Skip to content

241 Aurora Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 21, 2025

Property Information

Block20
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
DescriptionA1SB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,654
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,600
41%
Improvement Value:$120,200
59%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,088+4.5%
2024$5,827+2.0%
2023$5,714+0.4%
2022$5,691-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,654DeedBook 3553, Page 257Recorded2/3/2026

Property Sale

Sale
$319,000
Sq Ft1,656DeedBook 3296, Page 279Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$170,000

From: HUGHES, JR, RAYMOND & CAROL G

To: CRESSLER, MATTHEW

Sq Ft1,476DeedBook 2496, Page 143Recorded7/1/2013

Property Built

Built

Year Built: 1940