Skip to content

208 Park Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1953

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block20
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage936
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
53%
Improvement Value:$77,800
47%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,964+4.5%
2024$4,752-3.6%
2023$4,931+0.4%
2022$4,911-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From: FREDERICK, JAMES EXE FREDERICK EST

To: STIRES, BRANDON/MCCARTY, ASHLEE

Sq Ft936DeedBook 2508, Page 265Recorded9/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1953