Skip to content

210 Park Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2002

Property Information

Block20
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,118
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
39%
Improvement Value:$132,000
61%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,467+4.5%
2024$6,190-3.6%
2023$6,424+0.4%
2022$6,398-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 1670, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1935