Skip to content

579 Belvidere Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block23
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage974
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
50%
Improvement Value:$84,800
50%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,075+4.5%
2024$4,857-3.6%
2023$5,041+0.4%
2022$5,021-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft974DeedBook 3140, Page 250Recorded3/8/2021

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2365, Page 37

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 971, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1955