Skip to content

320 Aurora Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1939

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Aug 15, 2001

Property Information

Block26
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,276
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
49%
Improvement Value:$96,500
51%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,639+4.5%
2024$5,398-3.6%
2023$5,602+0.4%
2022$5,579-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 1763, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1939