Skip to content

310 Aurora Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1958

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 19, 2024

Property Information

Block26
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage598
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
62%
Improvement Value:$51,700
38%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,113+4.5%
2024$3,937-3.6%
2023$4,086+0.4%
2022$4,069-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft598DeedBook 3463, Page 219Recorded11/13/2024

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1651, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1958