Skip to content

324 Aurora Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 1997

Property Information

Block26
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1.5SB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
43%
Improvement Value:$143,000
57%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,441+4.5%
2024$7,122-3.6%
2023$7,391+0.4%
2022$7,361-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960