Skip to content

623 Rugby Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1962

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
May 8, 2009

Property Information

Block42
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage888
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
52%
Improvement Value:$81,000
48%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,012+4.5%
2024$4,797-3.6%
2023$4,979+0.4%
2022$4,958-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 2253, Page 189

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2065, Page 290

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 1279, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1962