Skip to content

610 Youngs Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1951

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 18, 2020

Property Information

Block42
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage630
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
60%
Improvement Value:$56,200
40%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,218+4.5%
2024$4,037-3.6%
2023$4,189+6.8%
2022$3,922-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft630DeedBook 3042, Page 108Recorded3/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1951