Skip to content

425 Stelko Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1954

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 28, 2013

Property Information

Block51
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
54%
Improvement Value:$72,800
46%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,728+4.5%
2024$4,526-3.6%
2023$4,697+0.4%
2022$4,678-0.2%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2475, Page 322

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 1812, Page 28

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1392, Page 294

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 1035, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1954