Skip to content

421 Stelko Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1954

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block51
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,212
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
55%
Improvement Value:$70,500
45%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,660+4.5%
2024$4,460-3.6%
2023$4,629+0.4%
2022$4,610-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 1650, Page 118

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1267, Page 33

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 985, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1954