Skip to content

429 Stelko Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1953

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Sep 6, 2011

Property Information

Block51
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,085
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
52%
Improvement Value:$78,900
48%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,911+4.5%
2024$4,700-3.6%
2023$4,878+0.4%
2022$4,858-0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 2388, Page 63

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2087, Page 307

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1834, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1953