Skip to content

105 South Fourth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 1, 2007

Property Information

Block76
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage986
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
50%
Improvement Value:$73,400
50%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,382+4.5%
2024$4,194-3.6%
2023$4,353+0.4%
2022$4,335-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 21460, Page 218

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1530, Page 69

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 1128, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1950