Skip to content

135 South Fifth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Apr 13, 2023

Property Information

Block77
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage5,600
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
28%
Improvement Value:$255,200
72%
Total Assessment$354,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,598+4.5%
2024$10,144-3.6%
2023$10,527+0.4%
2022$10,484-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 3353, Page 102

Property Sale

SaleMulti
$800,000

From: SCHNORRBUSCH, DAVID & LISA

To: SIGA CORPORATION

DeedBook 2607, Page 253Recorded4/24/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 1763, Page 239

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 1059, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1945