Skip to content

985 Us Highway Route 22

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1955
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block77
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage3,574
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
56%
Improvement Value:$201,200
44%
Total Assessment$461,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,776+4.5%
2024$13,186-3.6%
2023$13,684+0.4%
2022$13,628-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$833,333
Sq Ft3,574DeedBook 3343, Page 24Recorded4/25/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$200,000
Sq Ft3,574DeedBook 3066, Page 298Recorded6/19/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1955