Skip to content

140 South Sixth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1975

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Jul 20, 2000

Property Information

Block77
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
33%
Improvement Value:$147,900
67%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,643+4.5%
2024$6,358-3.6%
2023$6,599+0.4%
2022$6,572-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 1715, Page 104

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1195, Page 174

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1039, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1975