Skip to content

770 Strykers Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1958

Last Sale Price
$74,900
Last Sale Date
Jul 11, 1986

Property Information

Block95
Lot28
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR3/2
Sq Footage1,219
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
49%
Improvement Value:$92,400
51%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,151+4.7%
2024$4,919-3.8%
2023$5,114+0.4%
2022$5,093-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 975, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1958