Skip to content

27 Reservoir Road

Stewartsville, NJ 08886

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block90
Lot30
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR5/2
Sq Footage943
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
52%
Improvement Value:$70,000
48%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,361+4.5%
2024$4,174-3.6%
2023$4,332+0.4%
2022$4,314+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$188,000
Sq Ft943DeedBook 3046, Page 65Recorded3/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$47,500
Sq Ft943DeedBook 2974, Page 37Recorded7/2/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1940