Skip to content

197 Richline Hill Road

Stewartsville, NJ 08886

Built 1840

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 30, 2025

Property Information

Block91
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR5/2
Sq Footage2,430
Acreage0.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,500
37%
Improvement Value:$150,100
63%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,157+4.5%
2024$6,850-3.6%
2023$7,109+0.4%
2022$7,080-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,430DeedBook 3548, Page 106Recorded1/6/2026

Property Built

Built

Year Built: 1840