Skip to content

1321 Eagles Nest Court

Stewartsville, NJ 08886

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2007

Property Information

Block99
Lot323
QualifierC1321
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
Description2S-B TOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,798
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
28%
Improvement Value:$156,100
72%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,455+4.5%
2024$6,178-3.6%
2023$6,412+0.4%
2022$6,386-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 2011, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 1868, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1999