Skip to content

216 Stonehenge Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block108
Lot19
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,734
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,500
34%
Improvement Value:$196,700
66%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,847+4.5%
2024$8,468-3.6%
2023$8,788+0.4%
2022$8,753-0.2%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$295,000

From: RADCLIFFE, KARA & MARK

To: WURST, JASON D

Sq Ft1,734DeedBook 2628, Page 131Recorded8/3/2015

Property Sale

SaleMulti
$369,900
DeedBook 2020, Page 331

Property Sale

SaleMulti
$206,500
DeedBook 1638, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$544,500
DeedBook 1317, Page 227