Skip to content

1119 Highland Court

Stewartsville, NJ 08886

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block99
Lot338
QualifierC1119
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
Description2S-B TOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,798
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
26%
Improvement Value:$167,800
74%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,804+4.5%
2024$6,513-3.6%
2023$6,759+0.4%
2022$6,731-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$312,000
DeedBook 2012, Page 143

Property Sale

SaleMulti
$196,169
DeedBook 1786, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1999