Skip to content

7 Oram'S Lane

Oxford, NJ 07863

Built 2015

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Aug 17, 2005

Property Information

Block34
Lot50
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage984
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
24%
Improvement Value:$105,800
76%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,286+9.4%
2024$5,748+5.1%
2023$5,471+2.4%
2022$5,341-2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 2024, Page 268

Property Sale

Sale
$88,620
DeedBook 1371, Page 300

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1057, Page 25