Skip to content

295 Prospect Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Nov 20, 2007

Property Information

Block1111
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
26%
Improvement Value:$78,600
74%
Total Assessment$106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,827+8.3%
2024$4,456+3.0%
2023$4,326+0.8%
2022$4,293+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 2186, Page 136

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1810, Page 305

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1493, Page 37

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1258, Page 297

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1108, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1950