Skip to content

562 John Mitchell Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block515
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,202
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
32%
Improvement Value:$97,700
68%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,531+8.3%
2024$6,030+3.0%
2023$5,853+0.8%
2022$5,808+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,202DeedBook 3046, Page 239Recorded3/18/2020

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1351, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1955