Skip to content

349 Prospect StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Date
Mar 7, 2011

Property Information

Block1112
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class33
Description3SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage982
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
44%
Improvement Value:$31,300
56%
Total Assessment$55,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,541+8.3%
2024$2,346+3.0%
2023$2,277+0.8%
2022$2,259+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900