Skip to content

351 Prospect StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Apr 15, 2022

Property Information

Block1112
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class33
Description3SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,010
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
37%
Improvement Value:$42,700
63%
Total Assessment$67,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,059+8.3%
2024$2,824+6.0%
2023$2,664+0.8%
2022$2,643+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft1,010DeedBook 3255, Page 244Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 1759, Page 97

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 970, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1920