Skip to content

396 Heckman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Dec 28, 2000

Property Information

Block1117
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
60%
Improvement Value:$34,800
40%
Total Assessment$87,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,959+8.3%
2024$3,655+3.0%
2023$3,548+0.8%
2022$3,521+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1729, Page 120