Skip to content

384 Heckman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$188,689
Last Sale Date
Aug 22, 2008

Property Information

Block1117
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
26%
Improvement Value:$73,700
74%
Total Assessment$99,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,522+8.3%
2024$4,175+3.0%
2023$4,053+0.8%
2022$4,022+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$188,689
DeedBook 2223, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1920