Skip to content

305 Warren StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block1209
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,937
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
24%
Improvement Value:$81,700
76%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,322+8.3%
2024$3,990+3.0%
2023$3,873+0.8%
2022$3,844+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,937DeedBook 3396, Page 117Recorded12/26/2023

Property Sale

Sale
$132,000
Sq Ft1,649DeedBook 3355, Page 132Recorded6/14/2023

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 2003, Page 304

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 1931, Page 116

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 1758, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1900