Skip to content

283 Warren Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$63,500
Last Sale Date
Sep 15, 2015

Property Information

Block1209
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,148
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
39%
Improvement Value:$38,700
61%
Total Assessment$63,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,895+8.3%
2024$2,673+3.0%
2023$2,595+0.8%
2022$2,575+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$63,500

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 2643, Page 10Recorded10/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900