Skip to content

287 Heckman StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1890

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 25, 2023

Property Information

Block1214
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,474
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
25%
Improvement Value:$83,200
75%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,036+18.8%
2024$4,238+8.8%
2023$3,894+0.8%
2022$3,864+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,474DeedBook 3393, Page 188Recorded12/12/2023

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,474DeedBook 3228, Page 166Recorded12/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1890