Skip to content

7 Henderson Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1925

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 13, 2020

Property Information

Block1225
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,216
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
25%
Improvement Value:$77,400
75%
Total Assessment$103,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,690+8.3%
2024$4,330+3.0%
2023$4,203+3.8%
2022$4,050+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 3076, Page 15Recorded7/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1925