Skip to content

57 Railroad Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Feb 27, 2006

Property Information

Block1310
Lot19
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,212
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
31%
Improvement Value:$56,500
69%
Total Assessment$82,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,741+8.3%
2024$3,453+3.0%
2023$3,352+0.8%
2022$3,327+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 2071, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1920