Skip to content

71 Schultz Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block1302
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,230
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
28%
Improvement Value:$62,500
72%
Total Assessment$87,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,959+8.3%
2024$3,655+14.0%
2023$3,205+0.8%
2022$3,181+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,230DeedBook 3196, Page 331Recorded9/16/2021

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2128, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1920