Skip to content

85 Henderson StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block1307
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,428
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
22%
Improvement Value:$94,600
78%
Total Assessment$121,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,522+8.3%
2024$5,098+3.0%
2023$4,949+3.1%
2022$4,802+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 2907, Page 1Recorded10/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930