Skip to content

81 Henderson Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1926

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block1307
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,332
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
22%
Improvement Value:$95,100
78%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,545+8.3%
2024$5,119+3.0%
2023$4,969+0.8%
2022$4,931+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 2832, Page 6Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$46,200

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 2795, Page 147Recorded9/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1926