Skip to content

296 Irwin StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block1307
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,464
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
25%
Improvement Value:$80,700
75%
Total Assessment$107,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,872+8.3%
2024$4,498+3.0%
2023$4,366+0.8%
2022$4,333+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2168, Page 345

Property Sale

Sale
$65,950
DeedBook 1678, Page 173

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 1392, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1930