Skip to content

71 Railroad Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$53,560
Last Sale Date
Aug 27, 2010

Property Information

Block1310
Lot25
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage768
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
47%
Improvement Value:$27,400
53%
Total Assessment$51,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,350+8.3%
2024$2,169+3.0%
2023$2,106+0.8%
2022$2,090+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$53,560
DeedBook 2334, Page 85

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2164, Page 311

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1589, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1900