Skip to content

101 Heckman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$17,500
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block1310
Lot27
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
80%
Improvement Value:$6,300
20%
Total Assessment$31,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,441+8.3%
2024$1,330-8.0%
2023$1,446+0.8%
2022$1,435+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 3120, Page 163Recorded12/28/2020