Skip to content

94 Filmore Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$76,320
Last Sale Date
May 11, 2004

Property Information

Block1401
Lot15
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SFG4
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,392
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
28%
Improvement Value:$57,000
72%
Total Assessment$79,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,613+8.3%
2024$3,336+3.0%
2023$3,238+0.8%
2022$3,213+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$76,320
DeedBook 1924, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1900