Skip to content

43 Bennett Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1890

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 6, 2011

Property Information

Block306
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,416
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
21%
Improvement Value:$85,500
79%
Total Assessment$108,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,927+8.3%
2024$4,548+3.0%
2023$4,415+0.8%
2022$4,382+0.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2392, Page 314

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 2137, Page 146

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 1900, Page 47

Property Sale

Sale
$44,625
DeedBook 1704, Page 58

Property Sale

Sale
$75,900
DeedBook 1212, Page 111

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 914, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1890