Skip to content

404 Center Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1940

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block1809
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,638
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
21%
Improvement Value:$108,500
79%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,254+8.3%
2024$5,774+3.0%
2023$5,604+0.8%
2022$5,562+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,638DeedBook 3416, Page 83Recorded4/2/2024

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 2939, Page 189Recorded2/28/2019

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 2414, Page 294

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 2028, Page 210

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1761, Page 42

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 1590, Page 330

Property Sale

Sale
$132,630
DeedBook 1140, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1940