Skip to content

394 Center Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block1809
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,730
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
20%
Improvement Value:$103,400
80%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,886+8.3%
2024$5,434+3.0%
2023$5,275+0.8%
2022$5,234+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft1,730DeedBook 2995, Page 275Recorded9/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920