Skip to content

362 Center Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block1809
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,576
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
21%
Improvement Value:$100,700
79%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,763+8.1%
2024$5,333+3.0%
2023$5,177+0.8%
2022$5,137+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000
Sq Ft1,576DeedBook 3206, Page 141Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2143, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1900