Skip to content

199-201 Cedar Alley

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1910

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block2010
Lot17
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2SB&F
Dwellings2
ZoningB-4
Sq Footage1,740
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
13%
Improvement Value:$93,800
87%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,913+8.3%
2024$4,536+10.6%
2023$4,102+0.8%
2022$4,070+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,740DeedBook 3252, Page 326Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 2620, Page 261Recorded6/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1910