Skip to content

995 Mill StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block2706
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,914
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,400
24%
Improvement Value:$118,100
76%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,772+8.7%
2024$6,233+3.1%
2023$6,043+0.8%
2022$5,995+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925