Skip to content

999 Mill StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1962

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Jan 26, 2001

Property Information

Block2706
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SBG1
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
26%
Improvement Value:$105,000
74%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,458+8.3%
2024$5,963+3.0%
2023$5,788+0.8%
2022$5,744+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 1731, Page 308

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 1532, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1962