Skip to content

987 Mill StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2012

Property Information

Block2706
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class27
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR-75
Sq Footage1,500
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
35%
Improvement Value:$60,400
65%
Total Assessment$92,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,195+8.3%
2024$3,873+3.0%
2023$3,759+0.8%
2022$3,731+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2227, Page 258

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1640, Page 23

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 1246, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1930