Skip to content

180 North Riverview RoadPhillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block2904
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,302
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
35%
Improvement Value:$90,100
65%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,254+8.3%
2024$5,774+3.0%
2023$5,604+0.8%
2022$5,562+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$201,000
Sq Ft1,302DeedBook 3126, Page 59Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2079, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1950